şam fıstığı mı antep fıstığı mı

Antep fıstığına Şam fıstığı dendiğini duymuşsunuzdur. Gaziantepliler Antep fıstığına Şam fıstığı denmesine sinirlenir, bu şekilde isimlendirilmesinden hoşnut olmadıklarını her fırsatta açık açık da gösterirler. Antep fıstığının vatanı Gaziantep’tir. Antep 1900’lü yıllarda Halep’e bağlı bir ilçedir. Şam da o dönemde Osmanlının önemli bir şehri, Musul, Halep, Antep, Mardin gibi bölgedeki pek çok yerleşim yerinin ticaret merkezi konumundadır. Pek çok şehir ürettiği malı Şam’a getirir, oradan diğer ülkelere satarmış. 1900 yıllarda bölgeye gelen İngiliz tüccarlar Antep’te yetişen Antep fıstığını Ermeni, Musevi tüccarlar aracılığı ile satın alır, Şam’a taşıtır, burada kurdukları tesislerde fıstığı işler, ambalajlar, fıstık kutuları üzerine “ŞAM” damgasını vurup, diğer ülkelere pazarlamışlarmış. Antep fıstığı o yıllarda yetiştirildiği yerin adı ile değil, satışa sunulduğu merkezinin adı ile anılmış “ŞAM FISTIĞI” denmiştir. Antep fıstığına Şam fıstığı denmesinin nedeni işte budur.
Suriye’nin Osmanlı hakimiyetinden çıkması ile birlikte Halep ve Şam’ın Suriye sınırları içerisinde kalması Antep fıstığının Şam merkezli pazarlanmasını geriletmiştir. Halep’e ve Şam’a kolayca götürüp fıstık ticaretinin yapılması zorlaşınca yabancılar için fıstığın merkezi Gaziantep olmuştur.

Yazan: İ. Alisinanoğlu

Birbirinden lezzetli atıştırmalık çeşitlerimiz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Üye Ol

Yeni parola oluşturmanız için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecek.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our gizlilik ilkesi.

Open chat
1
Merhaba